25. diel...Zabudnutý strážca karpatských priesmykov

Socha kniežaťa Laborca je umiestnená nad obcou Habura. Je vysoká vyše päť metrov a stojí na takmer dvojmetrovom podstavci z prírodného kameňa. Autorom bronzovej sochy je akademický sochár Ján Ťapák.
Zabudnutý strážca karpatských priesmykov
V hlbinách karpatskej histórie sa ukrýva príbeh kniežaťa, ktorého meno dnes nesie rieka i údolie – Laborec. Hoci je jeho existencia opradená legendami a neistotou, stal sa symbolom predslovanskej či ranoslovanskej minulosti východného Slovenska a Zakarpatska. Kto bol knieža Laborec a prečo ho dodnes pripomína toľko miestnych názvov?
Kto bol Laborec?
Knieža Laborec bol podľa niektorých kroník vládcom slovanského kmeňa na území dnešného Zakarpatska, pravdepodobne v okolí dnešného Mukačeva (Ukrajina) a východného Slovenska. Jeho meno je známe najmä zo stredovekej uhorskej kroniky Gesta Hungarorum, ktorú napísal neznámy autor známy ako Anonymus v 12. storočí.
Podľa tohto zdroja bol Laborec miestnym vládcom, ktorý sa postavil proti príchodu starých Maďarov (Magyarov) v 9. storočí počas ich presunu cez Karpaty do Panónie. V tom čase malo ísť o slovanské kniežatstvo, ktoré bolo pod vplyvom Kyjevskej Rusi.
Mýtus alebo história?
Historici sa dodnes sporia o tom, či knieža Laborec skutočne existoval. Gesta Hungarorum je zdroj, ktorý vznikol o viac než 300 rokov neskôr, a nemáme iné súdobé pramene, ktoré by jeho existenciu potvrdzovali. Mnohí vedci sa preto prikláňajú k názoru, že ide o legendárnu postavu, ktorá symbolizuje odpor Slovanov proti príchodu nového etnika do Karpatskej kotliny.
Napriek tomu sa Laborec stal dôležitým symbolom regionálnej identity. Jeho meno nesie rieka, údolie, ba dokonca aj sochy a pamätníky, alebo aj jedno z námestí v Užhorode.
Lokalita: obec Habura, okres Medzilaborce, Prešovský kraj
MS 12.5.2025/Foto: Jana Mihoková - Foto výzva MS